Pierwsze miesiące okupacji

W roku 1939 wkroczyli Niemcy do Lublina. Zaraz w drugim tygodniu zaczęły się łapanki mężczyzn do lagru na Lipowej 7. Po domach chodziły rewizje, ścinano brody tym, którzy wpadli im w ręce.

Żydówki na Krakowskim Przedmieściu, 1940 r., autor: Max Kirnberger. Fotografia ze strony Archiwum Fotografii Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” www.tnn.pl Oryginał fotografii znajduje się w Deutches Historisches Museum w Berlinie.

Żydówki na Krakowskim Przedmieściu, 1940 r., autor: Max Kirnberger. Fotografia ze strony Archiwum Fotografii Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” www.tnn.pl Oryginał fotografii znajduje się w Deutches Historisches Museum w Berlinie.

W roku 1939 wkroczyli Niemcy do Lublina. Zaraz w drugim tygodniu zaczęły się łapanki mężczyzn do lagru na Lipowej 7. Po domach chodziły rewizje, ścinano brody tym, którzy wpadli im w ręce. Stworzono obozy koncentracyjne dla mężczyzn od 16 do 35 lat, których łapano, nie czekając na zgłoszenie się wyznaczonych. Na staranie stworzonego w tych pierwszych dniach Judenratu był w obozie lekarz Żyd, który zwalniał starych. Pierwsze więc dni rzuciły postrach na całe miasto. (…) W 1940 roku nastąpiło pierwsze wysiedlenie [przesiedlenie]. Jego celem było stworzenie getta. Getto to nie było w tym okresie zamknięte. Pod karą śmierci nie wolno było jednak opuszczać go Żydom. Polacy natomiast mogli swobodnie wchodzić do getta.

Hadasa Halberstadt

Relacja pochodzi z zasobów Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, sygn. 301/271.